SKK& SKV ;s officiella utställningar 2016

2017
2016 2015 2014 2013
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006

Skk My dog 1
D
omare Åke Cronander


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS 2

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

 

Skk My dog 1
A
ntal 22 + 10 valpar deltog


Fröjereds Lasse lucidor
Westorps Tomb raider

-
Kopparås Heather

Kopparås Athos
Dunmålas Finesse

Bodatorp Primus primör
Svedala Hjördis

Skogsbygdens Nora

Fröjereds Lasse lucidor
Westorps Tomb raider


Kopparås Athos
Dunmålas Finesse


Bodatorp Primus primör
Skogsbygdens Ömovitz
Fröjereds Lasse
Dangas x


Skogsbygdens Nora
Svedala Hjördis Hjotron
Westorps Tomb raider
Höckgårdens Tindra

 

............................................................................


Skk My dog 2
D
omare Jan Törnblom


jkk hane cruft kvalificerad 2017
jkk tik    cruft kvalificerad 2017

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS 1

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim        cruft kvalificerad 2017
2b
3b
4b


Bir+Big 2 cruft kvalificerad 2017
2b
3b
4b


Skk My dog 2
A
ntal 18 + 7 valpar deltog


Fröjereds Lasse lucidor
Skogbygdens Flippa copycat

-
Kopparås Heather

Skogsrikets Blixten
Vargaviddernas Kristin

Skogsbygdens Ömovitz
Westorps Little miss sunshine

Skogsbygdens Nora

Fröjereds Lasse lucidor
Vargaviddernas Kristin
krusidull


-
Skogsbygdens Filippa


Skogsbygdens Ömovitz
Skogsbygdens Viggo
Malte
Fröjereds Lasse lucidor


Skogsbygdens Nora
Vargaviddernas Kristin
Westorps Little miss sunshine
Svedala Hjördis Hjotron

............................................................................


Skk Strängnäs
D
omare G Hallberger


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Strängnäs
A
ntal: 21 deltog


-
Fixans Panta na mera

Grålötens Linus på linjen
Dangas Åfelia

Wassbölingens Aston Martin
Kuskvillans silver Sindy

Grålötens rumplösa rally Rune
Vargaviddernas fina feminin

Åswallens Häftiga hedda

Dangas Åfelia
Wassbölingens.Aston Martin
champion

Jaxonville X-Tempore Vaan
Grålötens Linje lusta


Vargaviddernas fina feminin
Dangas Åfelia
Åswallens Häftiga hedda
Grålötens Nora nattmara


Wassbölingens Aston Martin
Grålötens Rumlösa rally Rune
Höckgårdens Turbo
Jaxonville X-Tempore Vaan

............................................................................


Skk Malmö
D
omare


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir + BIG
2b
3b
4b


Skk Malmö
A
ntal: 10 deltog


Westorp  Herkules
-

-
Rätt o slätt Doris day

Freddie
Ritous gulliga Gudrun

Dangas X Forse
Svedala Hjördis hjortron

-

Freddie
Rätt o slätt Doris day


Westorp Herkules
-

Freddie
Dangas X Forse
Bodatorps Primus primör
Westorp  Herkules


Dunmålas Felicia
Svedala Hjördis hjortron
Rätt o slätt Doris day
Tasstrampets Gunborg

............................................................................


Skk Sundsvall
D
omare


jkk hane

Bim         
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b


Skk Sundsvall
A
ntal:1 !


Svedala Nemo...

 

............................................................................


Skk Västerås
D
omare A Edoff


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Västerås
A
ntal: 27 st


Wassbölingens Buster Keaton
Vallerängs Jenny jass

Fixans Pappas pöjk
Elkes Asca

Grålötens Mulle meck
Fixans Majzan Sundin

Grålötens rumplösa rally Rune
Grålötens Nora nattmara

Orbergets Birka

Fixans pappas pöjk
Elkes Asca


-
Vallerängs Jenny jazz


Fixans pappas pöjk
Grålötens Taggad till tusen
Grålötens rally Rune
Bodatorps Primus primör


Oxbergets Birka
Grålötens Nora nattmara
Elkes Asca
Vallerängs Jenny jazz

............................................................................

Skv Tånga hed 48+101 + 10valpar
Domare: hanar:
Anita Whitmarsh

hanvalp valp/4-6m/ 2st 6-9m/3st
tikvalp/4-6m/2st     6-9m/4st
Bim
Bir

1:a jkk hane/17st
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/27st
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/3st
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/14st
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/16st
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/31st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/14st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/15st
2:a
3:a
4:a

1:a hanar vetkl/6st
2:a
3:a
4:a

1:a tikar vetkl/22st
2:a
3:a
4:a

BIR veteran
Bim veteran

cert hane
cert tik

r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis
.

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /många st
bästa avelsgrupp / ?

 

 180 st anmälda! 150st deltog i off. klass
Domare:
tikar: Renee Sporre Willes

hanvalp valp/4-6m/ 2st   6-9m/3st
tikvalp/4-6m/2st     6-9m/4st

Häckamorrans Kalle blomkvist
Vargaviddernas Miriam miami

Wassbölingens Buster Keaton
Westorps Hercules HeartBreaker
Vallerängs Petter rappare
Tridents Frodo

Fixans Raija rappakalja
Westorps Tomb raider
Dangas Älla Thorsdotter
Hultahäxans Ammi-Amaryl

Fixans pappas pöjk
Mizacks Aries Indigo Blue
Skogsbygdens Elvis supethit
-

Mizacks Anouk
Sänningegårdens Signe sockerärta
Rätt o slätt Doris day
Sharinjah Simasuu

Vargaviddernas Kettil kullerbytta
Jaxonville Usko van
Jaxonville X-Tempore Vaan
Primus magic Lord Alexander

Kopparås Myrra
Kopparås Hyasinth
Kopparås Heather
Dangas Vajlet

Dangas X force
Nordville Eric Clapton
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Jackdows Orbar onyx

Svedala Hjördis hjortron
Dangas Yoko Tsuno
Jaxonville Näkis Vaan
Bodatorp Madame Saaba

Fixans Casino
Bodeneis Carr calgary
Pihlspetsens Andy Pandy
Höckgårdens Turbo

Skogsbygdens Nora supernova
Stenrikas Fabiola
Westorps Magica De Hex
Sänningegårdens Dina Lind

Skogsbygdens NORA supernova
Fixans Casino

Vargaviddernas Kettil kullerbytta champion
Mizacks Anouk mystic pink

Wassbölingens Buster keaton
Kopparås Myrra


Dangas X force
Nordville Eric Clapton
Vargaviddernas Hjalmar.
bjällerklang
Vargaviddernas Kettil
kullerbytta

Mizacks Anouk .mystic pink
.
Skogsbygdens Nora supernova
Kopparås Myrra
Stenrikas Fabiola


Jaxonville/Finland
Jaxonville Näkis van

 

............................................................................


Skk Lidköping - 30 st
D
omare Nina Lönner/andersson


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl BIS 4 veteran

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Lidköping - 26 st deltog
D
omare Nina Lönner/andersson


Wassbölingens Buster Keaton
Mizacks Joarinda Angel eyes

Skogsbygdens Elvis superhit
Mizacks Anouk Mystic pink

Kompiaisen Doktorin Erikoinen
Kopparås Heather

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Bodatorps Madame Saaba

Skogsbygdens Nora supernova

Wassbölingens Buster Keaton
Mizacks Anouk Mystic pink


Skogsbygdens Elvis superhit
Sänningegårdens Signe sockerärta


Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Wassbölingens Buster Keaton
Höckgårdens Ebbe
Wassbölingens Aston martin


Skogsbygdens Nora
Mizacks Anouk Mystic pink
Sänningegårdens Signe sockerärta
Kopparås Heather

............................................................................


Skk Hässleholm 18st
D
omare Johnny Andersson


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Hässleholm 17st deltog
D
omare Johnny Andersson


Westorps Hercules HeartBreaker
Ritous Hanna humle

-
Dangas Åfelia

Ritous Konrad kärrhök
Sänningegårdens Omega vaniljdröm

Bodatorps Primus primör
Dunmålas Felicia

Lunbydalens Kaxe

Westorps Hercules HeartBreaker
Dangas
Åfelia

?
Sänningegårdens Omega vaniljdröm


Bodatorps Primus primör
Westorps Hercules HeartBreaker
-
-


Dunmålas Felicia
Svedala Hjördis hjortron
Dangas Åfelia
Vargaviddernas Joy popstar

............................................................................


Skk Piteå    11st
D
omare Ann Long Doyl Irland


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


 6 st deltog
D
omare Ann Long Doyl Irland


-
-

-
Kuskvillans Svea

-
Danga's Vajlet-C

-
-

Antimos Edgar Schein

-
Danga's Vajlet-C


-
Kuskvillans Svea


Danga's Vajlet-C
Kuskvillans Svea
Flodaskogens Impala
-


Antimos Edgar Schein
-
-
-

............................................................................


Skk Österbybruk 
D
omare Marja Talvitie Finland


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


 13st
D
omare Marja Talvitie Finland


Svedala notoriske Nemo
Vallerängs Jenny jazz

Grålötens Linus på lingen
Grålötens Linje Lusta

Grålötens mr Magoo
-

Vargaviddernas Hjalmar
Westorps little miss sunshine

Fixans Deja?

-
Vallerängs Jenny jazz


-
-


Vargaviddernas Hjalmar
Grålötens rumplösa rallyRune
-
-


Vallerängs Jenny jazz

Westorps Little miss sunshine
-
-

............................................................................


Skk Norrköping
D
omare;Svein B Helgessen/Norge


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert


Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


 2 !st
D
omare


-
-

-
Westorps Tomb raider

-
Kopparås Hyasinth

-
-

-
Westorps Thomb raider


-





Westorps Tomb raider
-
-
-

............................................................................


Skk Vänersborg 15 st
D
omare Carol Mulchary/Irland


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


 14st deltog
D
omare


Tridents Frodo
Dangas Önnie

Fröjereds Lasse lucidor
Skogsbygdens Estelle royal stajl

Kopparås Grey Wolf
Vargaviddernas Kristin krusidull

Skogsbygdens Ömovitz
Skogsbygdens Ängla

Skogsbygdens Nora

Tridents Frodo
Vargaviddernas Kristin
champion

Fröjereds Lasse
Kopparås Heather


Tridents Frodo
Fröjereds Lasse lucidor
Skogsbygdens Ömovitz
-


Skogsbygdens Nora supernova
Vargaviddernas Kristin Krusidull
Koppars Heather
Skogsbygdens Estelle royal stajl

............................................................................


Skk Leksand
D
omare:Tanja Ahlman Stockmar


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


 17st
D
omare Tanja från /Finland


-
Mizacks Joarinda Angel eyes

-
Skogsbygdens Estelle

-
Alma

Vargaviddernas Hjalmar
Skogsbygdens Ängla

Skogsbygdens Nora

-
Mizacks Joarinda Angel eyes


-
Flodaskogens Itzy?


Vargaviddernas Hjalmar
Skogsbygdens Viggo
-
-


Skogsbygdens Nora
Stenrikas Fabiola
Mizacks Joarinda Angel eyes
Skogsbygdens Ängla

............................................................................


Skk Vännäs
D
omare Tuva Savolainen Finland


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik


cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


 12st, 11 deltog
D
omare


Hjärtefröjdens Jettfire
Hjärtefröjdens Ironhide

Westorps Demolotion man
-

Krösaskogens Yster
Vintervisas Malla mallgroda

-
-


-
Hjärtefröjdens Ironhide


?
Vintervisas Malla mallgroda


-
-
-
-


Hjärtefröjdens Ironhide
Vintervisas Malla mallgroda
Tridents Elda
-

............................................................................


Skk Gällivare 
D
omare Tomaz Borkowski Polen


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


8st
D
omare


Krösaskogens Zeke
Grålötens Kellie kanel knäcke

-
Kuskvillans Svea

-
Kuskvillans Chi

Krösaskogens Ylo
-

Krösaskogens Ylo champion
Kuskvillans Chi


Krösaskogens Zeke
?


Kuskvillans Chi
Grålötens Kellie kanelknäcke
-
-


Krösaskogens Ylo
Krösaskogens Zeke
-
-

............................................................................


Skk Borås 11st
D
omare
Christina Bjestedt Ohlsson


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


9 st deltog
Domare


-
Dangas Ällen Thorsdotter

Skogsbygdens Findus comback
Westorps Tomb raider

-
Kopparås Heather

Skogsbygdens Ömovitz
Vargaviddernas Kristin krusidull

Malte

-
Westorps Tomb raider


-
-


Vargaviddernas Kristin krusidull
Westorps Tomb raider
-



Skogsbygdens Ömovitz comhem
Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Malte
-

............................................................................

Skk Tvååker
D
omare
Marianne Baden, Danmark


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + Bis 4 veteran

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

Antal 15vuxna deltog
Domare
Marianne Baden, Danmark


Westorps Herkules heartbraker
Hultahäxans Ammi-Amaryl

-
Rätt o slätts Doris Day

Brandklipparens Åskar
Kopparås Heather

Dangs x-force
Svedala Hjördis

Skogsbygdens Nora supernova

Westorps Herkules heartbraker
Hultahäxans Ammi-Amaryl


Brandklipparens Åskar
-


Dangs x-force
Skogsbygdens Ömovitz
Westorps Heartbreaker
Brandklipparens Åskar


Svedala Hjördis hjortron
Skogsbygdens Nora
Hultahäxans Ammi-Amaryl
-

............................................................................

Skk Tvååker  19st
D
omare
Anki Johansson


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

Skk Tvååker  17 vuxna deltog
Domare
Anki Johansson


Westorps Herkules heartbraker
Hultahäxans Ammi-Amaryl

-

Westorps Tomb raider

Brandklipparens Åskar
Kopparås Heather

Bodatorps Primus primör
Svedala Hjördis hjortron

Fixans Göte väst

Brandklipparens Åskar
Westorps Tomb raider


Westorps Herkules Heartbreaker
Kopparås Heather


Fixans Göte väst
Brandklipparens Åskar
Bodatorps Primus primör
Westorps Herkules Heartbreaker


Westorps Tomb raider
Kopparås Heather
Svedala Hjördis hjortron
Sänningegårdens Omega vaniljdröm

............................................................................


Skk Alfta    7 st
D
omare Susanne Nilsson


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Alfta    5 vuxna deltog
Domare Susanne Nilsson


-
Vallerängs Jenny Jazz

Chipsmakers Moviestar
-

Kalle
-

-
-

Stenrikas försigkomna Fabiola

-

Vallerängs Jenny Jazz


-
Westorps Kendra Vilkinson


-
-
-
-


Stenrikas försigkomna Fabiola
Vallerängs Jenny Jazz
Westorps Kendra Vilkinson
-

............................................................................

Skk Piteå  9st
D
omare
Liz-Beth C Liljeqvist


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

Skk Piteå  8st deltog
Domare
Liz-Beth C Liljeqvist


Krösaskogens Zeke
-

-
Flodaskogsens Impala

-
Dangas Vajlet

-
Pihlspetsens Julie Andrews

Krösaskogens Zeke
Pihlspetsens Julie Andrews
champion

Dunmålas Gusten
Flodaskogsens Impala


Pihlspetsens Julie Andrews
Flodaskogsens Impala
Dangas Vajlet
-


Krösaskogens Zeke
Dunmålas Gusten
-
-

............................................................................


Skk Västerås 21 st
D
omare Anna Uthorn


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Västerås 15 st vuxna deltog
Domare Anna Uthorn


-
Fixans Rappakalja

Fixans Pappas pöjk
Westorps Tomb raider

Grålötens Linus på linjen
Elkes Asca grå

Jackdows Orvar onyx
Chipsmakers Idas sommarvisa

Skogsbygdens Nora supernova

Fixans Pappas pöjk
Westorps Tomb raider


Elkes Zvante sundin
Fixans Rappakalja


Fixans Pappas pöjk
Jackdows Orvar onyx
Elkes Zvante sundin
Grålötens Linus på linjen


Skogsbygdens Nora supernova
Westorps Tomb raider
Fixans Rappakalja
Elkes Asca grå

............................................................................

Skk Ransäter 14st
D
omare Per kr Andersen /Norge

jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik


cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

Skk Ransäter 12st deltog
D
omare Per kr Andersen/Norge

Wassbölingens Buster keaton
Wassbölingens Bella notte

Fixans Pappas pöjk
Westorps Tomb raider

-
Kopparås Heather

Bodatorps Primus primör
Svedala Hjördis hjortron


Wassbölingens Buster keaton
Kopparås Heather
champion

Fixans Pappas pöjk
-


Kopparås Heather
Svedala Hjördis hjortron
-
-


Bodatorps Primus primör
Wassbölingens Buster keaton
Fixans Pappas pöjk
Wassbölingens Astom martin

............................................................................

Skk Visby  12st
D
omare Thorbjörn Skaar


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir + BIG 3
2b
3b
4b

Skk Visby  11st
D
omare Thorbjörn Skaar


-
Grålötens Kellie kanelknäcke

Skogsbygdens Elvis superhit
Westorps Tomb raider

-
-

Grålötens rumplösa rally Rune
Skogsbygdens Ängla spektakel

Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Elvis superhit
Westorps Tomb raider


-
Grålötens Kellie kanelknäcke


Grålötens rallyRune
Malte
Grålötens Taggad till tusen
Skogsbygdens Viggo


Skogsbygdens Nora supernova
Skogsbygdens Ängla spektakel
Westorps Tomb raider
Grålötens Kellie kanelknäcke

............................................................................

Skk Svenstavik 14st
D
omare Marianne Holm Finland


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS 2 veteran

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

Skk Svenstavik 14st
D
omare Marianne Holm Finland


Ramsebergets Lukas
Ramsebergets Lisa

Hornsjödalens Anton flugsvamp
Mizacks Joarinda Angel eyes

Jackdows Birger bernsten
Bodatorps Madonna

-
Fixans Jizzla jitterbugg

Skogsbygdens Flora tiptop

Jackdows Birger bernsten champion
Mizacks Joarinda Angel eyes

Hornsjödalens Anton flugsvamp

-


Jackdows Birger bernsten
Hornsjödalens Anton flugsvamp
-
-


Fixans Jizzla jitterbugg
Mizack Joarinda Angel eyes
Skogsbygdens Flora tiptop

-

............................................................................


Skk Visby 12st
D
omare Karl erik Johansson


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl BIS 2
veteran

cert
cert


reserv cert
reserv cert


Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Visby  11st deltog
Domare K E Johansson


-
Grålötens Kellie kanelknäcke

Westorps Fast And Furious
Westorps Tomb raider

-
-

Skogsbygdens Viggo viktigpetter

Skogsbygdens Ängla spektakel

Skogsbygdens Nora supernova

Westorps
Fast And Furious
Westorps Tomb raider


-
-



Malte
Skogsbygdens Viggo
Grålötens rallyRune
Westorps
Fast And Furious



Skogsbygdens Nora supernova
Westorps Tomb raider
Skogsbygdens Ängla spektakel
-

............................................................................

Skk Ronneby  13st
D
omare
Jetta Tschokkinen, Finland


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

Skk Ronneby  11 st deltog
D
omare
Jetta Tschokkinen, Finland


Krösaskogens Zigge
?

-
Rätt o slätts Doris Day

Brandklipparens Åskar
Rätt o slätts Bisca Bernadette

Bodatorps Primus primör
Dunmålas Felicia

Brandklipparens Åskar
champion
Rätt o slätts Doris Day


Krösaskogens Zigge
Rätt o slätts Bisca Bernadette


Brandklipparens Åskar
Bodatorps Primus primör
Krösaskogens Zigge
-


Dunmålas Felicia
Rätt o slätts Doris Day
Svedala Hjördis hjortron
Krösaskogens Vinne

............................................................................

Skk Överkalix 11st
D
omare Nina Karlsdotter


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl BIS 3 veteran

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir + Big 4
2b
3b
4b

Skk Överkalix 10st deltog
D
omare Nina Karlsdotter


-
-

-
Hultahäxans Alva alvedon

Dunmålas Gusten
Dangas Vajlet

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Knalletorpets Zippelina

Skogsbygdens Nora supernova

Dunmålas Gusten
Hultahäxans Alva alvedon


-
Dangas Vajlet


Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Dunmålas Gusten
Malte
-


Skogsbygdens Nora supernova
Hultahäxans Alva alvedon
Dangas Vajlet
Knalletropets Zippelina

............................................................................


Skk Askersund 11st
D
omare
Dimitrios Antonopoulos


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Askersund 11 st deltog
D
omare
Dimitrios Antonopoulos


-
Vargavidderna Miriam Miami

-
Mizack Joarinda Angel eyes

Jaxonville x Tempore vaan
Ritous söta Sofia

Vargaviddernas Ike loverboy
-

Jaxonville x Tempore vaan
Vargaviddernas Miriam Miami


Tridents Ebbot
Mizack Joarinda Angel eyes


Vargaviddernas Ike loverboy
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Jaxonville x Tempore vaan
Tridents Ebbot


Vargavidderna Miriam Miami
Mizack Joarinda Angel eyes
Westorps Nike Star trading
Dangas Ällen Thorsdotter

............................................................................


Skk Norrköping 13st
D
omare Åke Cronander


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Norrköping 12st
D
omare


Tridens Frasse
Vallerängs Jenny jazz

Fröjereds Lasse lusidor
Westorps Tomb raider

Jaxonville x Tempore vaan
Ritous söta Sofia

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Svedala Smilla smultron

Fröjereds Lasse lusidor
Westorps Tomb raider


Jaxonville x Tempore vaan
Vallerängs Jenny jazz


Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Fröjereds Lasse lusidor
Jaxonville x Tempore vaan
-


Westorps Tomb raider
Svedala Smilla smultron
Vallerängs Jenny jazz
-

............................................................................


Skk Eskilstuna 14st
D
omare Anna Thörnlöv


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir + BIG +
2b
3b
4b


Skk Eskilstuna 14 st deltog
D
omare Anna Thörnlöv


-
Grålötens Kajsa korvkaka

-
Fixans Panta´na´mera

Grålötens Linus på linjen
Grålötens linje lusta

-
Grålötens Nora nattmara

Oxbergets Birka

Grålötens Linus på linjen
champion
Fixans Panta´na´mera

-
Grålötens linje lusta


Grålötens Linus på linjen
-
-
-


Fixans Panta´na´mera
Grålötens linje lusta
Oxbergets Birka
Grålötens Nora nattmara

............................................................................


Skk Ljungkile  14st
D
omare Lis Bet Liljekvist


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Ljungkile  ?st deltog deltog
D
omare Lis Bet Liljekvist


Höckgårdens Lucas
Dangas Ällen

Tridens Frodo
Mizacks Josefin Maybe Tomorrow

?
Dangas Åfelia

Kopparås Heather
Bodatorps Primus primör

Höckgårdens Tindra

Tridents Frodo
Dangas Åfelia
champion

Höckgårdens Lukas
Mizacks Josefin Maybe Tomorrow


Kopparås Heather
Svedala Hjördis
Dangas Åfelia
Höckgårdens Tindra


Bodatorps Primus primör
Tridents Frodo
Höckgårdens Lukas
-

............................................................................

Skk Öland 33st
D
omare Mats Johnson


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir + Big 4
2b
3b
4b

Skk Öland 31st deltog
D
omare Mats Johnson


Häckamorrans Kalle Blomkvist
Vallerängs Jenny jazz

Persbo Emil
Rätt o slätts Doris

?
Pihlspetsens Gabriella

Skogsbygdens Ömovitz
Skogsbygdens Utopia läcker

Fixans Göte väst

Häckamorrans Kalle Blomkvist
Pihlspetsens Gabriella


Westorps
Herkules heartbraker
Vallerängs Jenny jazz


Skogsbygdens Ömovitz comhem
Fixans Göte väst
Häckamorrans Kalle Blomkvist
Persbo Emil?


Skogsbygdens Utopia läcker
Persbo Alva
Pihlspetsens Gabriella
Vallerängs Jenny jazz

............................................................................

Skv öland  43st
Domare Ambjörn Lindkvist

hanvalp valp/4-6m/- st   6-9m/-st
tikvalp/4-6m/3st   6-9m/ 2st
Bim
Bir

1:a jkk hane/ 5st
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/ 4st
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/ 1st
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/ 3st
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/ 2st
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/ 4st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/ 3st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/ 6st
2:a
3:a
4:a

1:a hanar vetkl/ 2st
2:a
3:a
4:a

1:a tikar vetkl/ 8st
2:a
3:a
4:a

BIR veteran
Bim veteran

cert hane
cert tik

r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis
.

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp / 0 st
bästa avelsgrupp / ?

 

Skv öland  36 + 5 valpar deltog
Domare Ambjörn Lindkvist

hanvalp valp/4-6m/- st   6-9m/-st
tikvalp/4-6m/3st   6-9m/ 2st
-
Svedala Klara kristall

Westorps Herkules heartbraker
Häckamorrans Kalle Blomkvist
Pihlspetsens Noppe Nevada
-

Lovis Linn
Vallerängs Jenny jazz
Kvastpinglans Annaconda
Pihlspetsens Noomi

Persbo Emil
-
-
-

Westorps Tomb raider
Persbo Madicken
Rätt o slätts Doris day
-

Fixans James jackpot
Mizacks Aries Indigo blue
-
-

Pihlspetsens Gabriella
Ritous söta Sofia
Jeanne dárk Joyau vd Klostertuin
Babett

Jackdows Orvar orkan
Skogsbygdens Ömovits
Bodatorps Primus primör
-

Svedala Hjördis Hjortron
Dunmålas Felicia
Jive juste v d Klostertuin
Persbo Alva

Fixans Göte
Sänningegårdens Grimm
-
-

Åswallens Häftiga Hedda
Dunmålas Elina
Stenrikas Fabiola
Sänningegårdens Helvi

Fixans Göte väst
Åswallens Häftiga Hedda

Fixans James jackpot
Pihlspetsens Gabriella

Westorps Herkules heartbraker
Westorps Tomb raider


Åswallens Häftiga Hedda
Pihlspetsens Gabriella
Svedala Hjördis hjotron
Dunmåla Felicia

Fixans Göte väst
.
Fixans James jackpot
Jackdows Orvar orkan
Westorps Herkules heartbraker



-
?

 

............................................................................


Skk Sandviken    8st
D
omare Henrik Härling

 


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Sandviken    ?st deltog
D
omare Henrik Härling

 


-
Grålötens Kellie kanelknäcke

-
-

Korpklyftans Lufsen
Elkes Anja

-
-

Elkes Zvante

Korpklyftans Lufsen
Grålötens Kellie kanelknäcke


-
-


Korpklyftans Lufsen


-


Grålötens Kellie kanelknäcke
-
-
-

............................................................................

Skk Eslöv  9st
D
omare
Gunnar Nymann

 


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

Skk Eslöv  9 st deltog
D
omare
Gunnar Nymann

 


-
Hultahäxans Ammi amaryll

Rätt o slätts Disco duck
-

Persbo Emil
Persbo Madicken

-
Persbo Alva

Fixans Göte väst

-
Persbo Madicken


-
-


Persbo Alva
Persbo Madicken
-
-


Fixans Göte väst
-
-
-

............................................................................


Skk Gimo   11st
D
omare
Paula Heikkinen-Lehkonen/Finland


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Gimo   8st deltog
D
omare
Paula Heikkinen-Lehkonen/Finland


-
Vallerängs Jenny jazz

-
-

Jaxonville X- tempore vaan
Eldhästens Fackla

-
Jive juste vd Kloostertuin

?


Jaxonville X- tempore vaan
Vallerängs Jenny jazz


Elkes Svante sundin
Creme de la creme vd Kloostertuin


Vallerängs Jenny jazz
Creme de la creme vd Kloostertuin
Jive juste vd Kloostertuin
Eldhästens Fackla


Jaxonville X- tempore vaan
Elkes Svante sundin
Primus magic lord Alexander

-

............................................................................


Skk Sundsvall  11st
Lahtovaara Riitta, Finland


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik


cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Sundsvall  10st deltog
Lahtovaara Riitta, Finland


Hjärtefröjdens Jetfire
-

Grålötens Kjelle köttfärs
Flodaskogens Impala

Dunmålas Gusten
Hornsjödalens Alice champinjon

-
Jackdows Julia jade


Dunmålas Gusten
Hornsjödalens Alice chmpionjon


-
-


Dunmålas Gusten
-
-
-


Hornsjödalens Alice champinjon
Jackdows Julia jade
-
-

............................................................................


Skk Växjö 19 + 3 valpar
D
omare
Stefan Sinko, Slovenien


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b


Skk Växjö - 18 vuxna deltog
Domare
Stefan Sinko, Slovenien


Häckamorrans Kalle Blomkvist
Dunmålas Ines

Tridents Fabbe
Westorps Tomb Raider

Dunmålas Gusten
Dangas Vajlet

-
Svedala Smilla

Skogsbygdens Nora supernova

Dunmåslas Gusten
Dunmålas Ines


Häckamorrans Kalle Blomkvist
Dangas Vajlet


Skogsbygdens Nora
Svedala Smilla
Persbo Alva
Dunmålas Ines


Dunmålas Gusten
Häckamorrans Kalle Blomkvist
Sydspetsens Nisse
Tridents Fabb
e

............................................................................

Diverse bilder från Tånga

Skogsbygdens Filippa copycat på fyra bilder nedan

Flippa o Luna i badet

Westorps Tomb raider - Skogsbygdens Udelias dotter - Noras barnbarn

Hippie gör som mormor,
Så här ser Nora ut när hon vinner! hon älskar rosetter?! 2014

Orginalbilden för Noras tavla

Mina fina flickor, Filippa och Utopia

Skogsbygdens Findus med husse Mattias

Stilige ynglingen Skogsbygdens Findus Comback med matte Susanna

Skogsbygdens Ömovitz comhem BIR - Noras barnbarn

Nora bästa veteran i tvååker + BIS 4 veteran

Här har vi Fixans Göte BIM & Westorps Thomb raider BIR,

Westorps Tomb raider BIR- Noras barnbarn

Westorps Tomb raider - Skogsbygdens Udelias dotter - Noras barnbarn

Kopparås Heather med matte Isabell

Skogsbygdens Elvis Superhit

Westorps Tomb raider - Skogsbygdens Udelias dotter - Noras barnbarn

BIR Skogsbygdens Nora - BIM Grålötens Rallyrune

En inte helt färsk bild på snygga Skogsbygdens Flora

Gotlandsskörd

Skogsbygdens Nora supernova - still the best..

BIR Skogsbygdens Nora - BIM Malte

Skogsbygdens Filippa & Skogsbygdens Ömovitz

Westorps Tomb raider - Skogsbygdens Udelias dotter - Noras barnbarn

Fixans Panta´na´mera Bir & BIG i Eskilstuna

Skogsbygdens Ömovitz BIM & Skogsbygdens Utopia BIR

Skogsbygdens Utopia läcker BIG 4

Westorps Tomb raider

Jackdows Orvar orkan

Fixans Göte BIR & Åswallens Hedda BIM

Skk lilla Stockholm 24st
D
omare Birgitta Svarstad


jkk hane
jkk tik   

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim         
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

Skk lilla Stockholm 21st deltog
D
omare Birgitta Svarstad


Wassbölingens Buster Keaton
Bodeneis Ketty krokus

Chipsmakers Moviestar
Fixans Rajja rappakalja

Fixns Pappas pöjk
Dunmålas Finesse

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Svedala Smilla smultron

Skogsbygdens Nora supernova

-
Bodeneis Ketty krokus


-
Fixans Rajja rappakalja


Skogsbygdens Nora supernova
Svedala Smilla smultron
Bodeneis Ketty krokus
/Finland
Fixans Rajja rappakalja


Skogsbygdens Ömovitz comhem
Jackdows Orvar onyx
Wassbölingens Aston martin
-

............................................................................

Skk Stora Stockholm  29st
D
omare Marku Kipinpä /Finland


jkk hane+
junior vinnare-16+cruft kval 2017
jkk tik
+ junior vinnare-16+cruft kval 2017

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +svensk veteran vinnare-16

cert
cert


reserv cert
reserv cert

Bim +svensk vinnare-16+cruft kval 2017
2b
3b
4b


Bir +svensk vinnare-16+cruft kval 2017
2b
3b
4b

Skk Stora Stockholm  25st deltog
D
omare Marku Kipinpä /Finland


Wassbölingens Buster Keaton
Bodeneis Ketty Krokus /Finland

Hjärtefröjdens Jetfire
Hjärtefröjdens Ironhide

-
Westorps Tomb raider

Skogsbygdens Ömowitz comhem
Vatgaviddernas Inga från Sweden

Skogsbygdens Nora supernova

Wassbölingens Buster Keaton
Bodeneis Ketty Krokus


Hjärtefröjdens Jetfire
Westorps Tomb raider


Skogsbygdens Ömovitz comhem
Wassbölingens Buster Keaton
Hjärtefröjdens Jetfire
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang


Skogsbygdens Nora supernova
Bodeneis Ketty Krokus /Finland
Westorps Tomb raider
Hjärtefröjdens Ironhide


vinstrikast 2016 t.o.m Stockholm

1.


2.

3.

4.

5.


7.

8.

9.


11.

Skogsbygdens Nora


Skogsbygdens Ömovitz

Dunmåla Felicia

Bodatorp Primus primör

Mizacks Anouk Mystic pink/Finland
Westorps Tomb raider

Fixans Göte väst

Fixans Panta´na´mera

Skogsbygdens Utopia läcker
Dangas X force

Vargaviddernas Hjalmar


---------------------


Vallerängs Jenny jazz
Dunmålsa Gusten

Wassbölingens Aston Martin
Oxbergets Birka

Fixans pappas pöjk

Hjärtefröjdens Ironhide
Svedala Hjördis hjortron
Fixans Jizzla jitterbugg
Vargaviddernas Miriam miami
Skogsbygdens Viggo
Kopparås Heather

Antimos Edgar Schein
Krösaskogens Ylo
Stenrikas Fabiola
Krösaskogens Zeke
Jaxonville x pempore vaan
Grålötens Kellie kanelknäcke
Hornsjödalens Alice champinjon

Åswallens Hedda

Vargaviddernas fina feminin

Tridents Frodo
Grålötens Rumplösa rally Rune
Malte
Jackdows Birger bärnsten
Vargavidderna Ike loverboy
Brandklipparens Åskar
Grålötens Linus på linjen


Freddie/Danmark
Dangas Vajlet
Vargaviddernas Kristin krusidull
Kuskvillans Chi
Pihlspetsen Julie Andews
Persbo Alva
Korpklyftans Lufsen

175/5


100/5

95/3

77,5/4

70/1
70/3

67,5/3

50/1

45/1
45/2

37,5/3


---------------


35/2
35/2

30/1
30/1

27,5/2

25/1
25/1
25/1
25/1
25/2
25/2

20/1
20/1
20/1
20/1
20/1
20/1
20/1

17,5/1

15/1

12,5/1
12,5/1
12,5/1
12,5/1
12,5/1
12,5/1
12,5/1

10/1
10/1
10/1
10/1
10/1
10/1
10/1

Det här är söta Westorps Safira snart 8 månader
En riktigt fin tjej i min smak. Men fullkomligt ostyrig och hopplöst glad. Hon kom sist med jättefin kritik i valpklassen. Men vi återkommer...

Jag är så otroligt stolt över min fantastiska Nora, hon har förutom att förgylla min tillvaro i snart 11 år, fått fem valpkullar och varit bästa mamman! Nora har vunnit årets västgöte i 10 År!!!! okey hon var på delad förstaplats ett år - grattis till Göte som varit den enda som hotat hennes första plats. Men Nu är det slut... Nora är pensionerad.
fast några utställningar blir det nog...

------

TIKAR

Skogsbygdens Nora


Dunmåla Felicia

Mizacks Anouk Mystic pink
/Finland
Westorps Thomb raider

Fixans Panta´na´mera

Skogsbygdens Utopia läcker

Vallerängs Jenny jazz

Oxbergets Birka

Hjärtefröjdens Ironhide
Svedala Hjördis
Fixans Jizzla jitterbugg
Vargaviddernas Miriam miami
Kopparås Heather

Stenrikas Fabiola
Grålötens Kellie kanelknäcke
Hornsjödalens Alice champinjon

Åswallens Hedda

Vargaviddernas fina feminin

Dangas Vajlet
Vargavidderans Kristin krusidull
Kuskvillans Chi
Pihlspetsens Julie Andrews
Persbo Alva

HANAR

Skogsbygdens Ömovitz


Bodatorp Primus primör

Fixans Göte väst

Dangas X force

Vargaviddernas Hjalmar

Dunmålas Gusten

Wassbölingens Aston Martin

Fixans pappas pöjk

Skogsbygdens Viggo

Antimos Edgar Schein /Finland
Krösaskogens Ylo
Krösaskogens Zeke
Jaxonville x tempore vaan

Tridents Frodo
Grålötens Rumplösa rally Rune
Malte
Jackdows Birger bärnsten
Vargavidderna Ike loverboy
Brandklipparens Åskar
Grålötens Linus på linjen

Freddie
/Danmark
Korpklyftans Lufsen
 

[Home] [kenneln] [Nyheter] [Västgötaspets] [Kullar] [Avelshanar] [Valpkullar] [köpa valp hos oss] [Tävlingar] [2018] [Champions] [Hd] [till salu] [reklam]