SKK& SKV ;s officiella utställningar 2015
2016 2014 2013 2012 2011+2011 2010
2009 2008 2007 2006
 

Skk Skk Göteborg 1.
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

---------------------------------------

Skk Skk Göteborg 2.
Domare: Liz Catledge

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS 3 veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b
 

 

 

...........................................


Skk Strängnäs
Domare: Moa Persson

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 4
2b
3b
4b

 

---------------------------------------

Skv
Antal 36 + 6 valpar

 

hanvalp valp/4-6m/2   6-9m/3 Bir
tikvalp/4-6m/  -   6-9m/1 Bim

1:a jkk hane/3st
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/5st
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/4st
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/4st
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/6st
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/7st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/2st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/3st
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/1st Bir veteran
tikar vetkl/1st

cert hane
cert tik


r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /1st
 

-------------------

 

Skk malmö
Domare: Gunnar Nyman

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bir vetkl

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

 

 

...........................................

 

Skk Stockholm
Domare
: C G Stafberg


jkk hane junior vinnare 2015
jkk tik    junior vinnare 2015

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + veteranvinnar 2015

cert
cert
.
Bim + svensk vinnare 2015
2b
3b
4b



Bir + svensk vinnare 2015
2b
3b
4b
 

 

...........................................
 

Skk Skk  Västerås
Antal -
Bo Skalin


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

Skk Skk Göteborg 1.
Antal: 17 st

-
Svedala Hjördis

-
Kopparås Greta

-
Kopparås Ragnhild

Skogsbygdens Viggo
Höckgårdens Daga

Höckgårdens Tindra


.
Svedala Hjördis


Svedala Hjördis
Höckgårdens Tindra
Kopparås Greta
Höckgårdens Daga



Skogsbygdens Viggo
Skogsbygdens Ömovitz
Bodatorps Primus primör
.

 

---------------------------------------

Skk Skk Göteborg 2.
Antal : 17 st

Austin-martin
Svedala Hjördis

-
Kopparås Myrra

-
Vargaviddernas Fina feminina

Skogsbygdens Viggo
Dangas Nala

Skogsbygdens Nora supernova

Austin martin
Vargaviddernas Fina feminina  
champion Grattis

Skogsbygdens Viggo
Bodatorps Primus
Dangas Urax
Aston martin

Skogsbygdens Nora supernova
Vargaviddernas Fina feminina
Svedala Hjördis
Dangas Nala

 

 

 

...........................................


Skk Strängnäs
Antal: 21 st

Aston-Martin
Eldhästens Fackla

Nordville Eric Clapton
Svedala Smilla smultron

Kuskvilland Waldemar pihl
Vargaviddernas fina feminina

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Svedala peppi porslinsdocka

Grålötens taggad till tusen

Nordville Eric Clapton
Svedala Smilla smultron

Svedala Smilla smultron
Svedala Peppi porslinsdocka
Eldhästens Fackla
-



Nordville Eric Clapton
Aston Martin
Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Grålötens rumplöse rallyrune

 

---------------------------------------

Skv
Domare Joakim Ohlsson

 

Bir Fixans pappas pöjk
Bim Dangas Ålga-H

Vargaviddernas Kettil kullerbytta
Aston-Martin
Mättjärns Rackar bolt
-

Dangas Yoko Tsuno
Eldhästens Fackla
Elkes Asca
Krösaskogens Yra

Nordville Eric Clapton
Grålötens Mr Magoo
Chipsmakers kung i baren
Svedala Linus lingon

Svedala Smilla smultron
Chipsmakers kär o galen
Mättjärns Qorint
Mättjärns Qarma

Fixans James jackpot
Sänningegårdens Ozo napoleonhatt
Grålötens Nicke nackskott
Kuskvillans Waldemar Pihl

Vargaviddernas Fina feminina
Fixans Maizan Zundin
Kuskvillans Silver Sindy
Eldhästens Tosca

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Grålötens rumplösa rallyRune
-
-

Svedala Peppi porslinsdocka
Skogsbygdens ynka Grace
Westorps Little miss sunshine
-

Fixans Casino
Oxbergets Birka

Vargaviddernas Kettil
Dangas Yoko


Nordville Eric Clapton
Svedala Smilla

Svedala Peppi porslinsdocka
Skogsbygdens ynka Grace
Dangas Yoko
Svedala Smilla smultron

Vargaviddernas Kettil

Nordville Eric Clapton
Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Grålötens rumplösa rally Rune


Grålötens kennel
 

-------------------

 

Skk malmö
Antal : 7st

Dunmåla Gusten
Dunmålas Gärda

-
Vargaviddernas Joy popstar

Dangas X Force
Vikings fräcka Freja

Sydspetsens Roy
-

Dangas X Force
-

-

-
-
-
-



Dangas X Force
Sydspetsens Roy
-
-
 

 

 

 

........................

 

Skk Stockholm
Antal
: 15st


Aston martin
Alma

Svedala Linus lingon
?

Dangas x-Force
Vargaviddernas Fina feminin

Fixans Göte väst
Westorps Little miss sunshine

Skogsbygdens Nora

Dangas X force
Vargaviddernas Fina feminin

Skogsbygdens Nora
Vargaviddernas fina feminin
Westorps Little miss sunshine
Skogsbygdens Ängla spektakel



Dangas X Force
Fixans Göte väst
Skogsbygdens Viggo
Grålötens rumlösa rally Rune
 

 

............................
 

Skk Skk  Västerås
Antal -
19


Chipsmakers livet är en fest
Elkes Asca grå

Vargaviddernas Kettil kullerbytta
Svedala Smilla smultron

Feuervales over the top
Grålötens Nora nattmara

-
-

Chipsmakers Älva grå

Feuervales over the top champion Grattis
Grålötens Nora nattmara
champion Grattis Eva!!

Chipsmakers Älva grå
Grålötens Nora
Chipsmakers kär o galen
Svedala Smilla smultron



Feuervales over the top
Chipsmakers djingis khan
Skogsbygdens Öliam online
Vargaviddernas Kettil kullerbytta
 

...........................................
Skk Lidköping
D
omare: Johnny Andersson



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

--------------------------------------



Skv Tånga hed 90 +18 valpar
Domare: hanar: Robert Ficher
tikar: Karen Gilliland

 

hanvalp valp/4-6m/4 st   6-9m/6st
tikvalp/4-6m/5st     6-9m/4st
Bim
Bir

1:a jkk hane/5st
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/18st
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/4st
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/7st
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/11st
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/11st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/10st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/9st
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/4st
tikar vetkl/9st

BIR veteran

cert hane
cert tik


r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /7st
bästa avelsgrupp /-

 

.........................................


Skk Hässleholm
D
omare: Jan Törnblom

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

...........................................




Skk Piteå 
Domare
: Carl Gunnar Stafberg


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

...........................................



Skk Österbybruk 15st
Domare: Karl Erik Johansson

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

...........................................


 

Skk Norrköping
D
omare: N A Törnlöv


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

...........................................

 

 

Skk Vänersborg
Domare: Christen Lang Norge

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

vetkl + BIS 2 veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b



...........................................

 

 

Skk Avesta
D
omare: Anette Bystrup



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

...........................................

 

Skk Vännäs 
Domare: Per Svarstad

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir
2b
3b
4b

..........................

Skk Gällivare
Watson Shaun, Cypern

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.........................................

 

Skk Borås
W
era Hubentahal Norge


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 2
2b
3b
4b
 

.........................................

Skk Piteå
10st -


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.........................................

Skk Alfta
Mats Johnsson



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS  veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 2
2b
3b
4b
 

 

.........................................

 

Skk Tvååker
D
omare: Benny Blid schvedin



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS 3

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 3
2b
3b
4b
 

 

.........................................

 

Skk Tvååker  Hans Almgren
21 st -



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS 3

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.........................

 

 

Skv Tvååker  20 +8 valpar
Domare:Ann-Chatrin Edoff

 

hanvalp valp/4-6m/ 1st   6-9m/ -st
tikvalp/4-6m/ 1st     6-9m/6st
Bim
Bir

1:a jkk hane/-st
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/7st
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/-st
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/3st
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/2st
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/4st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/1st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/3st
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/-st
tikar vetkl/2st

BIR veteran

cert hane
cert tik


r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /st
bästa avelsgrupp /-

--------------------

Skk Köping
D
omare: Svante Frisk



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.........................................

 

Skk Ransäter
D
omare: Per Svarstad


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

 

Skk Svenstavik
D
omare: Per Svarstad


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 3
2b
3b
4b
 

 

...........................

 

Skk Ronneby
D
omare: Kurt Nilsson


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

...........................

 

Skk Askersund
D
omare: Nina Lönner/Anderson


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

...........................

 

Skk Eskilstuna
D
omare: Jahn Stääv



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

....................................

 

Skk Norrköping
D
omare: Anna Törnlöv



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

 

Skk Överkalix 8st
D
omare: Hans Almgren


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik


cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

 

Skk Täby 7st
D
omare: Gunilla Sandberg


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

 

Skk Backamo 7st
D
omare: Martin Johansson


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

 

Skk Gotland/1 -
D
omare: Eva Liljekvist Borg

 


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 3
2b
3b
4b
 

 

.....................................


Skk Gotland/2  - 11st
D
omare: Bo Wallin

 


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................


Skk Öland  8 st
D
omare: Boo Lundström


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 4
2b
3b
4b
 

 

.....................................

Skk Högbo 5 st
D
omare: Matti Touminen 


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

Skk Eslöv  6 st
D
omare: Espen Engh 


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

Skk Sundsvall
D
omare: Moa Person 


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

Skk Växjö
D
omare: Johan Andersson


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

.....................................

 

Skk Stockholm
D
omare: Annika Ulveit Moe


jkk hane
Nordisk juniorvinnare -15
jkk tik
- Nordisk juniorvinnare -15

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl
+Nordisk veteranvinnare -15
Bim vetkl+Nordisk veteranvinnare -15

cert
cert

Bim + Nordisk vinnare -15
2b
3b
4b



Bir + Nordisk vinnare -15
2b
3b
4b
 

 

.......................


...........................................
Skk Lidköping
A
ntal: 20



Aston marton
Jive-Juste Van den Kloostertuin

-
Koppasår Myrra

Fixans James jackpot
Elle-Estivale Van de Kloostertuin

Vargaviddernas Hjalmar
Creme Delacreme Van de Kloostertuin

Höckgårdens Turbo

Fixans James
Kopparås Myrra


Kopparås Myrra
Höckgårdens Tindra
Creme Delacreme Van de Kloostertuin
Elle-Estivale Van de Kloostertuin



Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Fixans james jackpot
Skogsbygdens Viggo
Höckgårdens Turbo

--------------------------------------



Skv Tånga hed 
Domare: hanar: Robert Ficher
tikar: Karen Gilliland

 

-
-
Kopparås Dalkulla
Fixans pappas pöjk

Aston martin
Brandklipparens Åskar
Dangas Ådi konradsson
Mizacks Aries Indigo Blue

Kopparås Heather
Sharinjah Simasuu/Holland
Dunmålas Gärda
Dangas Ålga

Svedala Linus lingon
Vargaviddernas Kettil kulllerbytta
Grålötens Mister Magoo
Kopparås Athos

Svedala Hjördis hjortron
Svedala Tindra tranbär
Dangas Yrsa
Högalids Elsa hurtig

Dangas x-Force
Åswallens mr Morgan
Fixans James jackpot
Vargaviddernas Ike loverboy

Vikings sagolika Saga
Kopparås Greta
Ritous gulliga Gudrun
Dangas Xia

Fixans Göte väst
Whimsebos Thor-A
Svedala Orvar
Grålötens rumplöse rally Rune

Dangas Petronella
Skogsbygdens Ynka Grace
Dunmålas Felicia
Tasstrampets Gunborg

Höckgårdens Turbo
Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Nora supernova

Dangas x force
Svedala Hjördis hjortron


Aston Martin
Svedala Tindra tranbär


Fixans Göte väst
Höckgårdens Turbo
Dangas x-Force
Aston Martin

Skogsbygdens Nora supernova

Svedala Hjördis hjotron
Svedala Tindra tranbär
Kopparås Greta


Fixans kennel
-

 

...........................................


Skk Hässleholm
A
ntal : 4

-
-

-
-

Skogsrikets Blixten
-

-
Clausus Tulle /Danmark

Lundbydalens Kaxe

-
Clausus Tulle
champion Grattis

-
-
-
-



Clausus Tulle
Vargaviddernas Joy popstar
-
-

........................................




Skk Piteå 
Antal: 6st


Krösaskogens Yster
Kuskvillans Chi

Ramsebergets Kurt
Ramsebergets Kim
-
-

Brandklipparens Yxa

Kompiaisen Caamoksen kaataja /Finland

-
Kuskvillans Chi



Kuskvillans Chi
-
-
-



Kompiaisen Caamoksen kaataja
Ramsebergets Kurt
Krösaskogens Yster
-
 

.................................



Skk Österbybruk
Antal: 15 st

Elkes Assar vendelkråka
Elkes Asca grå

Grålötens mr magoo
Svedala Smilla smultron

Svedala Linus Lingon


Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Grålötens Nora nattmara

Åswallens häftiga Hedda

Svedala Linus lingon
Svedala Smilla smultron


Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Grålötens rumplösa rally Rune
Svedala Linus lingon
Grålötens Nicke nackskott



Åswallens häftiga Hedda
Svedala Smilla smultron
Fixans Maizan Sundin
Grålötens Nora nattmara

 

.............................


 

Skk Norrköping
A
ntal: 16


Kuskvillans Blixt
Kopparås Hyacinth

-
Chipsmakers kär o galen

-
Chipsmakers Idas sommarvisa

Feuervales over the top
Handskes Lyckliga Lillan

?

Chipsmakers djingis khan champion Grattis
Kopparås Hyacinth


Kopparås Hyacinth
Chipsmakers Älva grå
Handskes lyckliga Lillan
Chipsmakers Idas sommarvisa



Feuervales over the top
Chipsmakers Ärenpris
Chipsmakers djingis khan
Kuskvillans Blixt

 

...........................................

 

 

Skk Vänersborg
Antal: 8 st

Brandklipparens Åskar
Dangas Åfelia

-
-

-
-

Skogsbygdens Ömovitz
Handskes Luckliga Lillan

Skogsbygdens Nora supernova

Brandklipparens Åskar
Handskes Lyckliga Lillan
champion Grattis

Handskes Lyckliga Lillan
Skogsbygdens Nora supernova

-



Brandklipparens Åskar
Skogsbygdens Ömovitz comhem
-
-



...........................................

 

 

Skk Avesta 8st
D
omare:



-
Chipsmakers lilla stjärna

-
-

Vargavidderna Ike loverboy
Vargaviddernas Inga from Sweden

Fixans Göte väst
-

Skogsbygdens Nora supernova

Vargavidderna Ike loverboy champion Grattis
Vargaviddernas Inga from Sweden
champion Grattis

Vargaviddernas Inga from Sweden
Skogsbygdens Nora supernova
-
-


Fixans Göte väst
Vargaviddernas Ike loverboy
-
-

...........................................

 

Skk Vännäs 
Antal: 6 st

Krösaskogens Yster
Tridents Elda

-
-

-
Ahlivarens Estelle

Krösaskogens Timo
Jackdows Julia

Krösaskogens yster
Ahlvikarens Estelle 
champion Grattis

Krösaskogens Yster
Krösaskogens Timo
-
-

Jackdows Julia jade
Ahlvikarens Estelle
Pihlspetsens Irina Annabelle
Tridents Elda

..........................................

Skk Gällivare
3 st -


-
Kuskvillans Chi

-
-

-
-

Feuervales only you
-

-
Feuervales only you


-
-
-
-



Feuervales only you/Finland

-
-
-
 

 

.........................................

 

Skk Borås
8 st



Skogsbygdens Elvis superhit
Kopparås Hether

Branklipparens Åscar
-

Tasstrampets farbror Ferguson
Tasstrampets fru Fortuna

-
-

Skogsbygdens Nora supernova

Tasstrampets Fergusson
Kopparås Hether


Tasstrampets farbror Fergusson
Brandklipparens Åscar
-
-



Skogsbygdens Nora supernova
Kopparås Hether
Tasstrampets fru Fortuna
-
 

.........................................

Skk Piteå
Peter Harsanyi / Ungern

-
Knalletorpets zippelina

-
Ramsebergets Kim

Krösaskogens Yster
Ahlvikarens Estelle

Kompiaisens Compianenehan/Finland
Svedala Oyster perl

Kompiaisens Compianenehan/Finland
champion Grattis
Svedala Oyster perl/Finland
champion Grattis

Svedala Oyster perl
Ahlvikarens Estelle
Ramsebergets Kim
Knalletorpets zippelina



Kompiaisens Compianenehan /Finland
Wäliharjun Copper Chopper /Finland
Krösaskogens Yster
-
 

 

.........................................

Skk Alfta
10
st -


Kuskvallens Blixt
Vargaviddernas Kristin krusidull


-
Chipsmakers kär o galen

-
-

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
-

Skogsbygdens NORA supernova

-
Vargaviddernas Kristin krusidull


Chipsmakers dansar aldrig nykter
Skogsbygdens Viggo viktigpetter
-
-



Skogsbygdens Nora supernova
Vargaviddernas Kristin krusidull
Chipsmakers Älva grå
-
 

 

.........................................

 

Skk Tvååker
19 st -



Skogsbygdens Elvis superhit
Fixans panta na mera

-
Svedala Hjördis hjotron

Tasstrampets farbror Fergusson
Tasstrampets fru Fortuna

Bodatorps Primus Primör
-

Skogsbygdens NORA supernova

Skogsbygdens Elvis superhit
Tasstrampets fru Fortuna
champion Grattis

Bodatorps Primus primör
Skogsbygdens Elvis superhit
-
-



Skogsbygdens Nora supernova
Tasstrampets fru Fortuna
Svedala Hjördis hjotron
Fixans Panta na mera
 

 

.........................................

 

Skk Tvååker
21 st -



Skogsbygdens Elvis superhit
Fixans Panta na mera

-
Svedala Hjördis hjotron

Dangas X-Force
Vargaviddernas Joy popstar

Jaxonville Q-ma Kalle
-

Skogsbygdens Nora supernova

Dangas X-Force
Svedala Hjördis hjotron

Dangas X-Force
Jaxonville Q-ma Kalle
Bodatorps Primus primör
Skogsbygdens Elvis superhit



Skogsbygdens Nora supernova
Svedala Hjördis hjotron
Vargaviddernas Joy popstar
Fixans Panta na mera
 

 

.........................

 

 

Skv Tvååker  20 +8 valpar
Domare:Ann-Chatrin Edoff

 

hanvalp valp/4-6m/ 1st   6-9m/-st
tikvalp/4-6m/1st     6-9m/6st
Bim Star of Diamonds Draco
Bir  Skogsbygdens Filippa copycat

-
-
-
-

Kopparås Heather
Vargaviddernas Kristin krusidull
Persbo Madicken
Persbo Ronja

-
-
-
-

Svedala Hjördis
Rätt o slätts Bisca bernadette
Kopparås Mylady de Winter
-

Dangas X-Force
Åswallens Mr Morrgan
-
-

Vargaviddernas Joy popstar
Ritous Gulliga Gudrun
Dunmålas Finesse
Vikings sagolika Saga

Bodatorps Primus Primör
-
-
-

Dunmålas Felicia
Tasstrampets Gunborg
Dangas Petronella
-

-
Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens NORA supernova

Dangas X-Force
Vargaviddernas Joy popstar
champion Grattis


-
Kopparås Heather


Bodatorps Primus primör
Dangas X-Force
-
-

Dunmålas Felicia

Skogsbygdens Nora supernova
Vargaviddernas Joy popstar
Tasstrampets Gunborg.



-
-

--------------------

Skk Köping 16st
D
omare: Svante Frisk



Aston-Martin
Chipsmakers lilla stjärna

-
-

Fixans Mildon milsten
Chipsmakers Idas sommarvisa

Grålötens Rally Rune
Vargaviddernas Inga from sweden

Åswallens Häftiga Hedda

Wassbölingens Aston- Martin
-


Grålötens taggad till tusen
Grålötens Rally Rune
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Aston-Martin



Åswallens Häftiga Hedda
Chipsmakers Älva grå
-
-
 

 

.........................................

 

Skk Ransäter
A
ntal:  13 st


Fixans pappas pöjk
Skogsbygdens Estelle royal stajl

Kopparås Athos
Svedala Hjördis hjotron

-
Skogsbygdens Yaffa delicat

Bodatorps Primus primör
Vargaviddernas Inga from sweden

Höckgårdens Tindra

Fixans pappas pöjk
Skogsbygdens Estelle royal stajl


Skogsbygdens Estelle royal stajl
Svedala Hjördis hjortron
Skogsbygdens Yaffa delicat
Vargaviddernas Inga from sweden



Fixans pappas pöjk
Wassbölingens Aston Martin
Bodatorps Primus primör
-
 

 

....................................

 

Skk Svenstavik
A
ntal: 16st


-
Hornsjödalens Alice

-
Vintervisas Malla

Svedala Ragnar regnskur
Pihlspetsens Irina

Skogsbygdens Viggo
Skogsbygdens Utopia

Skogsbygdens Nora

-
Hornsjödalens Alice


Skogsbygdens Viggo
Malte
-
-



Skogsbygdens Nora
Skogsbygdens Utopia
Skogsbygdens Flora
Svedala Tora
 

 

...........................

 

 7st
Domare: Kurt Nilsson


-
Persbo Madicken

-
-

Dangas x-force
Persbo Alva

-
Dunmålas Felicia

Dangas x-force
Persbo Alva


Dangas x-force
-
-
-



Dunmålas Felicia
Persbo Alva
-
-
 

 

...........................

 

21st
Antal


Fixans pappas pöjk
Skogsbygdens Estelle royal stajl

Vargaviddernas Kettil kullerbytta
Vargaviddernas Kristin krusidull

Svedala Linus Lingon
Skogsbygdens Yaffa delicat

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Vargaviddernas Inga from sweden

Chipsmakers dansar aldrig nykter

Vargaviddernas Kettil kullerbytta
Vargaviddernas Kristin krusidull


Vargaviddernas Kristin krusidull
Vargavidderns Inga from sweden
Svedala Smilla smultron
-



Skogsbygdens Ömovitz comhem
Vargaviddernas Kettil kullerbytta
Fixans pappas pöjk
Svedala Linus lingon
 

 

...........................

 

Skk
A
ntal:  15 st



Grålötens Linus på linjen
Dangas Ålga

-
Chipsmakers lilla stjärna

Grålötens Nicke nackskott
Chipsmakers Idas sommarvisa

Feue
rvales over the top
Grålötens Nora nattmara

Åswallen häftiga Hedda

Grålötens Linus på linjen
Chipsmakers Idas sommarvisa


Grålötens Linus på linjen
Grålötens Nicke nackskott
Feue
rvales over the top
Chipsmakers djingis khan



Åswallens Hedda
Chipsmakers Idas sommarvisa
-
-
 

 

....................................

 

Skk
A
ntal:  11 st



Sänningegårdens Stellan purjo
Dangas Ålga


-
Kopparås Hyasinth

Grålötens Nacke nackspärr
Skogsbygdens Yaffa delicat

Feuervales over the top
-

Chipsmakers Älva grå

-
Kopparås Hyasinth


Feuervales over the top
-
-
-



Kopparås Hyasinth
Chipsmakers Älva grå
Dangas Ålga
-
 

 

.....................................

 

Skk Överkalix 8st
D
omare: Hans Almgren


Krösaskogens Yster
Kuskvillans Chi

-
Ramseberget Kim

-
Kompiaisen Cauan

-

Kompiasen Bara kavari /Finland


Kuskvillans Chi
Wäliharjun Copper Chopper
/Finland-champion Grattis

Kuskvillans Chi
Kompiaisen Cauan Kaivattu /Finland
-
-



Wäliharjun Copper Chopper /Finland
-
-
-
 

 

.....................................

 

Skk Täby 7st
Domare: Gunilla Sandberg


Grålötens Linus på linjen
-

-
-

Grålötens mr Magoo
-

-
Grålötens Nora

Fixans Casino

Grålötens Linus på linjen

-

Grålötens Nora
-
-
-



Grålötens Linus på linjen
Fixans Casino
Chipsmakers Djingis khan
-

 

 

.....................................

 

Skk Backamo 7st
D
omare: Martin Johansson


-
Dangas Åfelia

-
-

-
Kopparås Myrra

Kopparås Remus
-

-
Kopparås Myrra


Kopparås Remus
-
-
-



Kopparås Myrra
Dangas Åfelia
Kopparås Hether
Kopparås Greta
 

 

.....................................

 

Skk Gotland/1 - 11st
D
omare: Eva Liljekvist Borg

 


Skogsbygdens Findus comback
Skogsbygdens Filippa copycat

-
-

-
Skogsbygdens Yaffa delikat

Grålötens RallyRune
Skogsbygdens Ängla spektakel

Stenrikas Försigkomna Fabiola

Skogsbygdens Findus comback
Skogsbygdens Filippa copycat


Grålötens Rumplösa rally Rune
Skogsbygdens Findus comback
Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Grålötens taggad till tusen



Stenrikas Försigkomna Fabiola
Skogsbygdens Filippa copycat
Skogsbygdens Ängla
Skogsbygdens Yaffa delika
 

 

.....................................


Skk Gotland/2  - 11st
D
omare: Bo Wallin

 


Skogsbygdens Findus combak
Skogsbygdens Filippa copycat

-
-

-
Skogsbygdens Yaffa delikat

Grålötens RallyRune
Skogsbygdens Ängla spektakel

Stenrikas Försigkomna Fabiola

Skogsbygdens Findus comback
Skogsbygdens Filippa copycat


Malte
Grålötens Rumplösa rally Rune
Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Skogsbygdens Findus combak



Stenrikas Försigkomna Fabiola
Skogsbygdens Filippa copycat
Fixans Fröken Julie
Skogsbygdens Ängla
 

 

.....................................


Skk Öland  8 st
D
omare: Boo Lundström


Dunmålas Hiawata
-

-
Svedala Hanny hallon

Fixans Milton milsten
Dangas Xia

Fixans Göte väst
-

Wimsebos Thor -a /Danmark
champion Grattis
Dangas Xia/
Danmark champion Grattis

Dangas Xia
-
-
-



Fixans Göte väst
Wimsebos Thor -a
Fixans Milton milsten
-

 

 

.....................................

Skk Högbo
A
ntal: 5 st


.
.

.
.

.
Chipsmakers Idas sommarvisa

Feuervales over the top


Chipsmakers
Älva grå

-
Chipsmakers Idas sommarvisa
champion Grattis

Chipsmakers Idas sommarvisa
Chipsmakers Älva grå
-
-



Feuervales over the top
Jackdows Orvar onyx
-
-
 

 

.....................................

Skk Eslöv 
A
ntal: 6 st


Dunmålas Hiawata
Persbo Madicken

-
-

-
Persbo Alva

-
-

Sydspetsens Roy

Dunmålas Hiawata
Persbo Alva


Dunmålas Hiawata
Sydspetsens Roy
-
-



Persbo Alva
Persbo Madicken
-
-
 

 

.....................................

Skk Sundsvall
A
ntal: 6 st


Kuskvillans Blixt
-

-
-

Svedala Linus lingon
Svedala Smilla smultron

Feuervales over the top
-

Svedala Linus lingon   champion Grattis
Svedala Smilla smultron 
champion Grattis

Feuervales over the top
Svedala Linus lingon
-
-



Svedala Smilla smultron
-
-
-
 

 

.....................................

Skk Växjö
A
ntal 26 st


Dunmålas Hiawata
Skogsbygdens Filippa copycat

Dunmålas Gustav
Kopparås heather

Ritous Birger berguv
Persbo Alva

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Dunmålas Felicia

Skogsbygdens Nora supernova

Krösaskogens Viktor/Danmark champion Grattis
Persbo Alva
champion Grattis

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Krösaskogens Viktor
Fixans Casino
Dunmålas Hiawata



Skogsbygdens Nora supernova
Dunmålas Felicia
Persbo Alva
Clasus Thea
 

 

.....................................

 

Skk Stockholm
Antal
: 36 st


Chipsmakers Moviestar 
Skogsbygdens Filippa copycat

Kuskvillans Blixt
Kopparås Heather

Dangas Yakari
Höckgårdens Dixi

Svedala Linus lingon
Dunmålas Felicia

Skogsbygdens Nora supernova
Höckgårdens Turbo

Dangas Yakari
Kopparås Heather


Svedala Linus lingon
Dangas x-force
Dangas Yakari
Skogsbygdens Ömovitz



Dunmålas Felicia
Skogsbygdens Nora
Dangas Ursula
Vargaviddernas fina feminin
 

 

.......................

vinstrikaste 201t.o.m Stockholm

Skogsbygdens Nora supernova

Feuervales over the top

Fixans Göte väst

Åswallens häftiga Hedda
Dunmålas Felicia

Dangas X Force

Stenrikas försigkomna Fabiola

Skogsbygdens Viggo viktigpetter 

Nordville Eric Clapton
Skogsbygdens Ömovitz comhem

Vargaviddernas Hjalmar
Kopparås Hyacinth

Vargaviddernas Kettil kullerbytta
Svedala Smilla

Grålötens Linus på linjen
Kopparås Myrra

Bodatorps Primus Primör
Fixans pappas pöjk

Clausus Tulle
Kompiaisen Caamoksen kaataja
Brandklipparens Åskar
Jackdows Julia jade
Kompiasens Compianenhan
Feuervales only you
Kuskvillans Chi
Wäliharjun Copper Chopper
Persbo Alva

Svedala Peppi
Svedala Linus lingon

Svedala Hjördis hjortron
Chipsmakers Älva grå
Grålötens Taggad till tusen
Skogsbygdens Estelle royal stajl
Vargaviddernas Kristin krusidull
Malte
Grålötens rallyrune

Dangas Xia
Handskes Lyckliga Lillan
Vargaviddernas Inga from Sweden
Krösaskogens Yster
Tasstrampets Ferguson
Chipsmakers dansar aldrig nykter
Svedala Oyser perl
Kopparås Remus
Grålötens Nora
Chipsmakers Idas sommarvisa
Dunmålas Hiawata

220/5

92,5/5

80/3

75/3
75/3

67,5/4

65/2

50/3

40/1
40/2

37,5/1
37,5/1

35/1
35/2

32,5/2
32,5/2

25/2
25/1

20/1
20/1
20/1
20/1
20/1
20/1
20/1
20/1
20/1

17,5/1
17,5/1

12,5/1
12,5/1
12,5/1
12,5/1
12,5/1
12.5/1
12.5/1

10/1
10/1
10/1
10/1
10/1
10/1
10/1
10/1
10/1
10/1
10/1

----------------------------------------

TIK

HANE

Skogsbygdens Nora supernova

Åswallens häftiga Hedda
Dunmålas Felicia

Stenrikas Fabiola

Kopparås Hyacinth

Svedala Smilla smultron

Kopparås Myrra

Clausus Tulle
/Danmark
Jackdows Julia jade
Kuskvillans Chi
Persbo Alva

Svedala Peppi

Svedala Hjördis hjortron
Chipsmakers Älva grå
Skogsbygdens Estelle royal stajl
Vargaviddernas Kristin krusidull

Dangas Xia
Handskes Lyckliga Lillan
/Finland
Vargaviddernas Inga from Sweden
Svedala Oyser perl
Grålötens Nora
Chipsmakers Idas sommarvisa

Feuervales over the top

Fixans Göte väst

Dangas X Force

Skogsbygdens Viggo viktigpetter 

Nordville Eric Clapton
/Finland
Skogsbygdens Ömovitz comhem

Vargaviddernas Hjalmar

Vargaviddernas Kettil kullerbytta

Grålötens Linus på linjen

Bodatorps Primus primör
Fixans pappas pöjk

Brandklipparens Åskar
Kompiasens Compianenhan
/Finland
Kompiaisen Caamoksen kaataja /Finland
Feuervales only you
Wäliharjun Copper Chopper /Finland

Svedala Linus lingon

Malte
Grålötens rally Rune
Grålötens Taggad till tusen

Krösaskogens Yster
Tasstrampets Ferguson
Chipsmakers dansar aldrig nykter
Kopparås Remus
Dunmålas Hiawata
 

[Home] [kenneln] [Nyheter] [Västgötaspets] [Kullar] [Avelshanar] [Valpkullar] [köpa valp hos oss] [Tävlingar] [2018] [Champions] [Hd] [till salu] [reklam]